Burçlar ve Özellikleri.../// BALIK BURCU ///

• BALIK BURCU KÜNYESİ


Elementi : Su

Özelliği : Hassasiyet

Yönetici gezegeni : Neptün ve Jüpiter

Metali: Alüminyum

Uğurlu Günü : Perşembe

Uğurlu Sayısı : 7

Uğurlu Taşları : Yesil safir, opaz, mercan, ametis

Uğurlu Renkleri : Deniz mavisi, yeşil, mavi

Uğurlu Çiçekleri : İnci çiçeği, beyaz gül, zambak

Uğurlu Kokuları : Kiraz çiçeği, zambak, limon

Uğurlu Müzik : Hafif müzik

En Belirgin Özelliği : Merhamet

En Büyük İdeali : Rahat etmek

En Büyük Hatası : Kendini kötülemek

En Büyük Arzusu : Dünyayı dolaşmak

En Büyük Yeteneği : Güzel sanatlar

• Pozitif Özellikleri : Duygusal, hassas, anlayışlı, merhametli, fedakar, verici, yumuşak, romantik,hayal gücü kuvvetli, idealist, gizemli, sezgisel, telepatik, spiritüel, sınırsız, sonsuz, birleşen, bütünleşen, her şekle girebilen, rafine, hülyalı, evrensel, mütevazi..

• Negatif Özellikleri : Bilinçsiz, belirsiz, düzensiz, karmaşık, gerçekçi olmayan, aldatıcı, savunmasız, etkiye
açık, kararsız, pasif, melankolik, değişken..

• Anahtar Kelimeler : Cana yakın, sevimli, nazik, pratik olmayan, çekingen, değişken, aşırı duygusal, kolay etkilenen, şefkatli, merhametli, kurtarıcı, hayalci, yaratıcı, sezgisel, özverili, alçak gönüllü, dikkatsiz, dalgın, kurban, anlaşılması zor.


• BALIK BURCU ÖZELLİKLERİ


Duygusal yapıları her alanda kendisini gösterir. Sanata eğilimli bir burç oldukları için bir çok sanatçının balık özellikleri güçlüdür. Arkadaşlık duygularına çok fazla önem verdikleri için, yaşantılarında yapılan hataları affetmezler Çevrelerinin çabuk etkisinde kalırlar. Yaşamda başarılı olmak için motivasyona ihtiyaçları vardır.

Mistik güçleri çok fazladır. Hissetme yönleri güçlüdür. Bilmeyi ve öğrenmeyi seven bu kişiler yaşam boyunca her şeyi merak ederler. Hatalardan ders almasını beceremezler. Aynı hataları birkaç kez tekrarladıkları görülmüştür. Alışkanlıklarına bağlı olduğu içinde bulundukları şartları kolay değiştirmekten hoşlanmazlar.

Çok çabuk karamsarlaşabilen bu kişilerle yaşamak hem zevkli hem de zordur. Duygu ve mantık arasında doğru dengeyi kurabilirlerse, yaşam onlar için mükemmel olur. Fakat ne yazık ki, her zaman aynı ölçüyü tutturamazlar. Toplum ilişkilerine önem verseler de, kuşkucu yapıları yüzünden olaylara uzak kalabilirler.

Sürekli haklarında konuşuluyormuş hissi içinde, karamsar ve huzursuzlaşabilirler. Politika konusunda duyarlı fakat etkileşime hazır oldukları için de zaman zaman hata yapabilirler. Aile bağları güçlü ve sevdiklerine bağlı olan bu kişilerle anlaşmak her zaman kolay değildir.

Dünyasal ihtirasları hemen hemen hiç yoktur. Zenginlik onları pek az çekecektir. Evlilik veya miras dişında zengin olan çok az Balık vardir. Geleceğe ait yoğun istekleri yoktur. Geçmiş hakkında sezgileriyle edindikleri bilgileri ve bugün için tatli bir hoşgörüleri vardir. Bu burçta doğanlar için kolay yolu seçmek tuzağa düşmek demektir.

Balık'ın davranışındaki çekicilik ve onun gevşek ve iyi yaratılışı sizi etkiler. O, hayal kurma ve yaşamdaki yolunu sezgileriyle bulma özgürlüğünü elinden almadikları sürece, sınırlayıcı yasakların çoğuna aldırmaz. Hakaretlere, karşılıklı yakınmalara ve başka insanların öfke yaratan fikirlerine karşı daha da ilgisizdir. Onun da öfkelendiği zamanlar olur. Sonunda bir kez de öfkelenince, zeki ve iğneleyici bir dille insanı çok kırıcı şekilde alaya alabilir.

Balık'lar dünyayı pembe gözlüklerle görme isteğiyle doğmustur. Insanların çirkin tarafını gayet iyi bilir, bununla birlikte herkesin güzel, bütün davranışların sevimli olduğu kendi sulak, tatlı dünyasında yaşamayı yeğ tutar.

Balık 12. burçtur. Daha önceki bütün burçların bir karısımıdır. Zevkine ve keyfine düşkünlüğü de Terazi burcundan gelir. Balık, bütün hava burçlarının doğa sevgisini ve bütün ateş burçlarının alev alev yanan arzularını kendi benliğinde toplamıştır. Ancak bu katı ve sabit değildir, sürekli değisir. Garip bir gücle kendini asarak dün, bugün, yarını birarada görebilme yeteneğidir.

Balık'lar sonsuza kadar yaşayabileceklerini düsünebilirler, sık sık da sanki buna hararetle inanıyormuş gibi davranırlar. Onlar genelde kendisine hiç iyi bakmaz. Fazla enerjisinin çoğunu başı dertte olan akrabalarına yardım ederek, dostlarının sıkıntılarını paylaşarak harcar.

Onların dertleri ruhsal ve parasal olabilir. Hangisi olursa olsun, bunlar Balık'ın zaten pek güçlü olmayan sağlığına ciddi şekilde zarar verebilir. Balık'ların enerjilerini kendilerine saklaması gerekir.

Mizah onların gizli silahlarından biridir. Dökemedikleri göz yaşlarını gizlemek için tebessüm ederler. Balık'ların yüreğinde hastalara ve zayıflara karşı sonsuz bir acıma duygusu ve yardım etme arzusu vardır.

Yardım etmek Balık'ların önde gelen içgüdüsüdür. Huysuz ve ters Balik insanlari da vardır, ama bu görünüş sadece korumak için giyilmiş ince kabuktan baska birşey değildir. Balık çok geçmeden ne kadar kolay incinebildiğini öğrenir. Göz yasları dökebilir, sonra bir başka görünmez düğmeye basarak güneş açabilir.

Bunların ikisi de gerçek değildir. Hepsi Balık'ça bir hiledir ve kendileri bile aradaki farkı anlamakta güçlük çekerler. Kendine acıyarak ve kendini severek içe dönmediği zamanlar gerçek bir azizden farkı yoktur.

Bütün komşularının üzüntü ve dertlerini alacak kadar büyük yürekleri olan bir sürü tipik Balik ev kadını ve her hafta yüzlerce acıklı öyküyü sempatiyle dinleyen bir sürü sabırlı Balık burcu barmen vardır.

Balık, sözcüklerle anlatılamayacak kadar derin olan gerçeği bir başına anlamaya çalışarak yaşar hayatını. Onun dostluğunu kazanmak isteyenler, onu sevenler aklının ve duygularının baskalarına benzemeyen yanlarını kavramak için hayal güçlerini kullanmak zorundadır.

******

/// KOVA BURCU ///


• KOVA BURCU KÜNYESİ


Elementi : Hava

Özelliği : Çılgınlık, deha

Yönetici Gezegeni : Satürn ve Uranüs

Metali : Kurşun

Uğurlu Günü : Pazar

Uğurlu Sayısı : 4 ve 8

Uğurlu Taşları : Amatis, yeşim

Uğurlu Renkleri : Koyu mavi, gece mavisi

Uğurlu Çiçekleri : Hercai menekşesi, kır çiçekleri

Uğurlu Kokuları : Sümbül, yasemin, violet

Uğurlu Müzik : Pop müzik

En Belirli Özelliği : İşbirliği

En Büyük İdeali : İlerlemeyi sağlayacak imkanlar

En Büyük Hatası : Baskalarını beğenmemek

En Büyük Arzusu : Yoksullara yardım

En Büyük Yeteneği : Organizasyon

• Pozitif Özellikleri : İnsancıllık, bağımsızlık, dostluk, ilerletici durumlara hazır olmak, orijinalite; mucit ve reformcu ruh, vefakarlık, sadakat, idealist, entelektüel meyli.

• Negatif Özellikleri : Umulmadık gariplikler, isyan, muhalefet, sabit fikirler, gelenekleri zorlamak.

• Anahtar Kelimeler : Kişisel olmayan, dışa dönük, geleneksele karşıt, devrimci, organize, seyyar, serin kanlı, bağımsız, tarafsız, zeki, yaratıcı, orijinal, değişken mizaçlı, bilgi kaynağı, arkadaşlık, gruplar, organizasyonlar, geleceğe yönelik planlar, projeler.

• KOVA BURCU ÖZELLİKLERİ

Bu burcun insanı ailenin ve çevrenin beklentilerine uymayan, onlarla arasında sanki şeffaf bir duvar olduğu duygusunu taşıyan bir çocuk olarak büyür. Elini sürdüğü her şeye yeni bir kavram getirir. Sosyal, hümanist ve bilimsel alanlarda keşiflerde bulunur. Hayatında eksik olan şey ise bir yere ait olamama duygusudur. Bu burcun insanı kurulu düzenlerde rahat etmez. Hep daha iyiyi arar. Düşünce ve davranış olarak zamanın ilerisinde yaşar. Yaşamın kalitesini yükseltmek için uğraşır. Tutucu çevreler tarafından eleştirilir. Paradokslar içinde yaşar. Hem inatçı, tutarsız, sabırsız ve sebatsızdır, hem de toleranslı, açık görüşlüdür. Hem isyankar, hem de barış severdir. Hem bencil değil, hem kendini beğenmiştir.Bu özellikler anlaşılmasını zorlaştırır.

Özgürlüğüne ve mahremiyetine çok düşkündür. Geniş bir arkadaş yelpazesine sahiptir. Toplumun her kademesinden insanla ilişki kurabilir. İnsanları olduğu gibi kabul eder, yargılamaz. Bu ilişkileri daha ziyade tarafsız ve entelektüel bir açıdan değerlendirir. Fazla duygusal yatırım yapmaz. Evlilik dahil her türlü ilişkide bireyliğini koruyabilmesi şarttır.

Kova burcu insanları bencil değildirler düş dünyasına dalmaz geçeklerle yaşar. Dünyanın geleceği ile ilgilenir, dünyayı daha iyi yer haline getirip kendilerinden daha kötü durumda olanları kurtarmak ister. Bu yüzden ırk cinsiyet gözetmeden herkesin aynı durumda olmasını isterler. Çekici olmalarına rağmen sıcak ve sevimli değildirler. Kişisel özgürlükleri onlar için çok önemlidir. Bu sebeple aniden yakın ilişkileri kesip atabilirler. Belli ilkeleri savunmaları yüzünden onları sevimsiz bulabilirsiniz. Bu tavırları onları hiç rahatsız etmez. Kovalar başkalarının fikirleriyle ilgilenir. Yine de kendi görüşlerinden vazgeçmezler. Bilimsel kafaya sahip olmalarına karşın bilim adamı olmayabilirler. Kova burçları dik başlı olur, kendini dinleyenlerin ne demek istediğini anlamadıklarını sanırlar ve kızarlar.

Kovayı tanımlayan cümle BİLİYORUM ’dur. Bilim adamı, yazar, sosyolog, astrolog, astronom, televizyon programcısı ve mucit olabilirler. Bağımsızlıklarını kullanabilecekleri işlerde zevkle çalışırlar. Kovalar çocuklarını kendilerini kadar özgür iyi eğitimli olmasını isterler çocukları ile ilişkileri iyidir. Kova çocukları akıllı olurlar çabuk öğrenirler ve karneleri daima iyi olur. Büyüleyici ve kendini beğenmiş tavırlar, yetişkin kovalar kadar vardır. Dengeli çalışmayı öğrenmeleri gerekir çünkü beğenmedikleri konulara hiç bakmayabilirler.

******


/// OĞLAK BURCU ///

• OĞLAK BURCU KÜNYESİ


Elementi : Toprak

Özelliği : Dayanıklı, sabırlı

Yöntici Gezegeni : Satürn

Metali : Kurşun

Uğurlu Günü : Cumartesi

Uğurlu Sayısı : 8

Uğurlu Taşı : Lal

Uğurlu Renkleri : Kursun rengi, koyu kahverengi, nefti

Uğurlu Çiçekleri : Siyah gül, kadife çiçeği, kamelya

Uğurlu Kokuları : Kamelya, çam, fulya

Uğurlu Müzik : Folk müzik

En Belirli Özelliği : İnat

En Büyük İdeali : Yükselmek

En Büyük Hatası : Merak

En Büyük Arzusu : Başa geçmek

En Büyük Yeteneği : Medya, yöneticilik

• Pozitif Özellikleri : Güvenilirlik, kararlılık, isteklilik, sabır, sebat, ihtiyatlılık, mizah ve disiplin.

• Negatif Özellikleri : Eğilmez dışa bakış, ihtiras, kötümserlik, basmakalıplılık, cimrilik.

• Anahtar Kelimeler : Gerçekçi, pratik, katı, yalnız, sabırlı, kararlı, dik kafalı, tedbirli, verimli, pinti, zamanı önemseyen, soğuk, karamsar, hırslı, konsantre, geleneksel, otorite.

• OĞLAK BURCU ÖZELLİKLERİ

Oğlak burcu insanı hangi koşullarda doğmuş olursa olsun durumunu daha iyiye götürme arzusundadır. Kendini hedeflerine adar, sabırla, konsantre bir şekilde çalışır. Dünyada kalıcı şeyler başarmak ve bu başarıların ona güç ve güvence sağlaması çok önemlidir. Çok tedbirlidir. Olgun, soğuk bir görünüşe sahiptir. Organize, planlı, programlı, pratik ve hırslıdır.

Enerjisini olumlu kullandığı taktirde insanlığa en büyük hizmeti verebilecek burçlardan biridir. Parayı önemsediği için biraz zor harcar. Gelecek için mutlaka tasarrufta bulunur. Duygusal açıdan kendini bastırmaktadır. Gerçekçi, pratik olma arzusu yumuşak ve sıcak duyguları dolu dolu yaşamayı kısıtlamaktadır. Oğlaklar ciddi ve güçlü iradeleriyle tanınırlar en önemli iki temel özelliği güvenilirliği ve dürüstlüğüdür

İki tip oğlak vardır; biri yabani dağ keçisi olup taşlarda zıplarken, diğeri evcil keçi olup çevrede kendi için ayrılmış yeşillikleri yetinir. Genellikle tutkulu insanlar olduklarından kimseden geri kalmak istemezler. Çok iyi iş adamı olurlar. Çok gelişmiş görev duyguları vardır. Kendilerine karşı olan kişilerle alay ederler. Duyguları dengeli olduğu için fazla maddeci gözükürler. Paraları konusunda çok dikkatli olsalar da, eli açık insanlardır. Sıkıntıda olan bir insana yardım ettiklerinde bir teşekkür onlar için yeterli gelir.

Oğlaklar çok sadık insanlardır. Bir kişiyi sevdiklerinde ömür boyu o kişiye bağlı kalırlar. Güçlü bir mizah yönleri vardır. Oğlakların zihinsel özelliklerini hesapçı ve soğuk sözleriyle tanıyabiliriz. Oğlak burcunu tanımlaya cümle KULLANIRIM ’dır. Tutucu yapılarını evlerine de yansıtırlar. Gösterişi sevmez, eşyaların ölçülü ve işe yarar olmasını isterler.

İyi bir matematikçi, politikacı, diş hekimi, müzisyen, yönetici, mimar olabilirler. Oğlaklar çocukları için eğitim ve başarıları için bir takım kurallar koyar ve buna uymasını isterler.

Oğlak çocukları müzik, tarih, arkeoloji, izcilik konusunda desteklenmelidir. Genellikle yaşlarından olgun ve ciddi olurlar. Çok kitap okur ve kitaplarını iyi korurlar. Bir oğlak çocuğuna çalışsan daha iyisini yapabilirsin derseniz, bir sonraki karnesi takdir olarak gelecektir.

******


/// YAY BURCU ///

• YAY BURCU KÜNYESİ


Elementi : Ateş

Özelliği : Yakıcı

Yönetici Gezegeni : Jüpiter

Metali : Kalay

Uğurlu Günü : Çarşamba

Uğurlu Sayısı : 3

Uğurlu Taşı : Turkuaz

Uğurlu Renkleri : Mor, menekşe moru

Uğurlu Çiçekleri : Leylak, salkım, mor menekşe

Uğurlu Kokuları : Nergis, menekse, zambak

Uğurlu Müzik : Pop müzik

En Belirli Özelliği : Canlılık

En Büyük İdeali : Dünya çapında ün

En Büyük Hatası : Merhametsizlik

En Büyük Arzusu : Gezip görmek

En Büyük Yeteneği : Turizm alanında çalışma

• Pozitif Özellikleri : Keyiflilik, neşelilik, çok iş bilirlilik, açık zihinlik, adapte olabilmek, iyi yargılayabilmek, iyi 
felsefe, hürriyet aşkı, dışa dönüklük.

• Negatif Özellikleri : Gözü kapalılık, körce iyimserlik, gürültücülük, sorumsuzluk, kapris.

• Anahtar Kelimeler : Açık sözlü, dobra, bağımsız, sıcak, öncü, dışa dönük, spiritüel, dogmatik, fanatik, fırsatını kollayan, istekli, hevesli, filozof, dil uzmanı, yolcu, ciddi, arkadaşça, güvenilir, açık fikirli, iyimser, neşeli, sorumsuz, kaprisli, gururlu, maceracı, sporcu.

• YAY BURCU ÖZELLİKLERİ

Yay burcu insanı idealist fikirleri olan, dürüst ve direkt bir insandır. Her şeye geniş bir açıdan bakar. Kendine güvenlidir. Kazanacağından emin bir şekilde okunu hedefe yollar. Genellikle sorunlarla karşılaşır, çünkü fazla iyimser davranmaktadır. İyimserlikle detaylara dikkat etmemiş, iyice düşünmeden karar vermiştir. Bu bilgiler onu yıldırmaz, kolaylıkla toparlanıp yeniden denemeye hazırlanır. Ancak idealleri için savaşmak istemez., çünkü savaş alanı soğuk ve rahatsızdır. Böylece felsefeye yönelir.

Ahlak, adalet ve teorilerle çok ilgili olması, ilişkilerde zorlanmasına neden olur. İdealizmi ve dürüstlüğüyle gereğinden fazla gururlanır. Düşüncelerinden ve kendi doğrularından çok emindir. Oysa entelektüel olduğu kadar duygusal olması da gerekir. Hem kendi duygularına hem de başkalarınınkine saygı duymalıdır. Özgür bir ruhu vardır. Bir ilişkiye, belli bir yaşam biçimine, dar görüşlere bağlanmaktan hoşlanmaz. Dışa dönük, arkadaş canlısı ve popülerdir. Sabırsızdır. Hem fiziksel, hem de zihinsel olarak çok aktiftir. Yabancı kültürlere, ülkelere ve dinlere çok meraklıdır. Fiziksel olarak oralara gidemese dahi hayalinde hep oralarda dolaşmaktadır.

Yay burcu insanları gençken aşırı aykırı davranışlarda bulunurlar dikkatsiz olup heyecanı severek yaşarlarsa geçmişten çok dersler alırlar. Özgürlüklerine düşkündürler. Ciddi işlerde ve felsefe konularında çok başarılı olurlar. Adildirler, başkalarını savunmaya kalkarlar. Başkalarının duygularına pek önem vermezler ama içtendirler. Yaylar bilmedikleri şeyleri araştırmayı ve gerektiğinde kullanmak üzere depolamayı severler. Fiziksel olsun entelektüel olsun bilinmeyeni keşfetmeyi yeni kültürler ve yeni insanlar görmeyi çok severler. İyi konuşmacı olurlar. Yaşamlarında hep bir amaçları olur. Sıcak kanlı, ateşli, çabuk öfkelenen insanlar olmalarına karşın kötülük düşünmezler. Bağışlayıcıdırlar, alışkanlıklarını da kolay değiştirirler. Çok odalı ve bahçeli evi severler ama ev yaşamı ile ilgilenmezler. Sık sık iş seyahatinde olabilirler. Genellikle çocuklarına sıcakkanlı ve iyidirler.

Yay çocukları mutlu ve güler yüzlü olurlar. İyi kalpli, arkadaş canlısıdırlar ve arkadaşları tarafından sevilirler. Her çeşit sporu ve hayvanı severler. Çok iyi öğrenci olmalarına karşın disiplini sevmezler. Oyunda hile yapmamaları öğretilmelidir.

******


/// AKREP BURCU ///

• AKREP BURCU KÜNYESİ


Elementi : Su

Özelliği : Hassas

Yönetici gezegeni : Mars ve Plüton

Metali : Çelik ve demir

Uğurlu Günü : Salı

Uğurlu Sayısı : 9

Uğurlu Tasları : Opal, yakut, ametist, kuartz

Uğurlu Renkleri : Canlı kırmızı, siyah

Uğurlu Çiçekleri : Kırmızı karanfil, hanımeli

Uğurlu Kokuları : Misk, manolya

Uğurlu Müzik : Marşlar ve tempolu melodiler

En Belirgin Özelliği : Kararlılık

En Büyük İdeali : Zenginlik

En Büyük Hatası : Merhametsizlik

En Büyük Arzusu : Ömür boyu güven

En Büyük Yeteneği : Ticaret ve yöneticilik

• Pozitif Özellikleri : Yenilenme ve dönüşüm gücü, metamorfoz, şifa, derine inen, araştıran, keskin, erotik, seksi, çekici, güçlü, karmaşık, duygusal, gizemli, ketum, derin, önsezili, sahiplenici, şehvetli, tutkulu.

• Negatif Özellikleri : Yıkıcı, zalim, şiddete meyilli, iğneleyici, saplantılı, sabit fikirli, aşırıya kaçan, kıskanç, küsen, intikamcı, kinci, acımasız, hilekar, güvenilmez, paranoyak, kuşkucu, duygularını bastıran.

• Anahtar Kelimeler : Esrarengiz, gizli, casus, dedektif, zeki, becerikli, ruhsal, organize, savunmacı, kolay vazgeçmeyen, araştırmacı, metodik, şüpheci, kıskanç, alıngan, dik kafalı.

• AKREP BURCU ÖZELLİKLERİ

Akrep su elementi ve sabit niteliktir. Su elementi olduğu için çok duygusaldır ancak derin duygularını kontrol altına almaya ve gizlemeye çalışır. Sabit nitelik taşıdığı için de inatçıdır ve yaptığından asla vazgeçmez; onun fikrini değiştirmeniz nerede ise imkansızdır. Yine bu aynı özelliğinden dolayı sevdiklerine çok bağlıdır.

Kontrol etme arzusu yüzünden kıskanç ve sahiplenici olabilir. Kıskançlık Akrep insanının elinde olmayan bir duygudur. Güçlü, yoğun duygulara sahiptir ve tutkularından dolayı çok büyüleyici olabilir. Akrep burcunu delici bakışlarından hemen tanıyabilirsiniz; bakışları doğrudan insanın içine işler. Yaşama gücü kadar fiziksel gücü de kuvvetlidir. Akrep insanının içinde büyük bir enerji kaynağı olduğunu hissedebilirsiniz.

Hiçbir derdi yokmuş gibi sakin dursa da, aslında içinde fırtınalar kopar. Gizemli bir yapısı vardır ve kendisi hakkında ipucu vermez. Zodyak'ın en ketum burcudur. Oldukça ince düşüncelidir ve aslında çok şüpheci olmasına rağmen bu duygularını da belli etmez. Tam onu tanıdığınızı sandığınız bir anda, henüz hiçbir şey bilmediğinizi anlamanıza neden olacak bir davranışta bulunabilir. Onunla kırk yıldır evli olsanız bile, sadece onun görmenize izin verdiği yanlarını görebilirsiniz. Her zaman kendisine sakladığı, sizin asla göremeyeceğiniz ve dokunamayacağınız bazı şeyler olacaktır.

Akrep insanı hakkında emin olacağınız tek şey onun sevdiği şeyleri tam sevdiği, sevmediklerini ise hiç sevmediğidir. Sevgisi de nefreti de aşırıya kaçabilir. Onun için her şey ya siyah, ya da beyazdır. Ortası yoktur. İlkesi, ya hep ya da hiçtir. Akrep insanı iyiyken çok iyi, kötüyken korkunç olabilir. Onu sevebilirsiniz ya da ondan nefret edebilirsiniz, ama ona karşı asla kayıtsız kalamazsınız. Her zaman uç noktalarda dolaşır, hiçbir şeyi yarım bırakmaz tam yaşar. Her an patlamaya hazır bir yanardağ gibidir. Zaman zaman her şeyi yıkıp sıfırdan başlayabilir. Tipik bir Akrep burcunun yaşamında üç bölüm olduğu söylenir. En önemli özelliği kendi içinde ve başkalarında dönüşüm yaratma ve yeniden başlama gücüne sahip olmasıdır.

Akrep burcu cinsellik, ölüm ve yenilenme burcudur. Cinsellik yaşamının bir parçasıdır. Oldukça ihtiraslıdır ve sadece aşkta değil her konuda tutkuludur. Duyguları güçlü ve derindir ancak cinsel yaşamı doyurucu değilse bu açığı kapatmakta zorlanır ve arayış içine girer. Gerçekten severse ömür boyu bağlanabilir. Sevdiği insanın çok dürüst olması gerekir. Karşısındakine güvenebileceğinden gerçekten emin olduktan sonra onu bütün kalbi ile sever ama en küçük bir hata bile onu çileden çıkarabilir. Üzüleceğini ve pişman olacağını bile bile sevdiğini yaralayabilir.

Akrep duygularında yanılmaz. İçine doğanlar genellikle doğrudur. Sezgileri çok güçlüdür; sadece gözle görüneni değil, yüzeyin altındaki gerçekleri de hissederek bulmaya çalışır. Kafası çok çalışır, olayları en küçük detaylarına kadar inceler ve sezgisini de işin içine katarak en doğru kararları verir. Onu kandırmak zordur.

*****

/// TERAZİ BURCU ///

• TERAZİ BURCU KÜNYESİ

Elementi : Hava

Özelliği : Doğrucu

Yönetici Gezegeni : Venüs

Metali : Bakır

Uğurlu Günü : Cuma

Uğurlu Sayısı : 6

Uğurlu Taşı : Opal

Uğurlu Renkleri : Açık pembe, mavi, turkuaz

Uğurlu Çiçekleri : Unutma beni, pembe krizantem

Uğurlu Kokuları : Gardenya, yasemin, orkide

Uğurlu Müzik : Romantik parçalar

En Belirli Özelliği : Saygı

En Büyük İdeali : Mükemmel dostluk

En Büyük Hatası : Kendini beğenme

En Büyük Arzusu : Değerinin bilinmesi

En Büyük Yeteneği : Ticaret ve alışveriş

• Pozitif Özellikleri : Sevimlilik, uyumluluk, letafet, kolay mizaç, romantik, diplomatik, idealist, incelik.

• Negatif Özellikleri : Kararsızlık, alınganlık, hafifmeşreplik, değişebilirlik, flört ruhu; diğer kişilere kolay elde edilir gibi görünmek, aldatabilirlik.

• Anahtar Kelimeler : Diplomatik, karasız, sosyal, adil, artistik, nazik, zarif, barışçı, cana yakın, aktif, denge arayışı içinde olan, uyumu idealize eden, romantik, saf, ipek eldiven içinde demir el.

• TERAZİ BURCU ÖZELLİKLERİ

Bu burcun insanının başkalarıyla işbirliğine yatkın, başkalarından onay bekleyen bir yapısı vardır. Onun için takım çalışması, uyum, tarafsızlık, adalet, huzur ve barış çok önemlidir. Bir tartışmada her iki tarafı da tarafsız bir şekilde dinleyip adil bir şekilde arabuluculuk yapabilir. Kendisi de gerektiği zaman adalet için savaşır. Ancak problemleri zorla değil, diplomatik yöntemlerle çözmek arzusundadır. Herhangi bir konuda yargıya varmadan önce enine boyuna düşünür, her açıdan değerlendirir. Karar verdikten sonra da sonuna kadar uygular. Başkalarını mutlu etmek için çok uğraşır, çünkü başkalarının onayını çok önemser.

Bir takım çalışması için veya ortaklıklarda kendi başına olduğundan daha verimli ve mutlu çalışır. Başka insanlar onunla beraberken huzurludur, çünkü gerçek duygu, korku ve hoşnutsuzluklarını ifade edemez. Savunulan fikir gerçek duygulardan ön plandadır. İyi bir sosyal görüntü önemlidir. İlişkiler eğer sosyal açıdan kabul edilebilirse, çok anlamlı ve doyurucu olmasa da olur. Bu nedenle, yararına olmayan, kendini ifade edemediği, kendini geliştiremediği ilişkileri imajı için sürdürebilir. Güzellik, estetik, armoni önemlidir. Çirkinliklere, olumsuzluklara bakmayı sevmez, bu nedenle kendini gözden geçirme, terapi onu huzursuz eder. Dıştan huzurlu, uyumlu, mutlu görünmesine rağmen, içte bastırılmış bir öfke yatmaktadır. Bir denge arayışı söz konusudur, ama gerçeği ve doyumu bulması için yüzeyin altına bakması gerekir.

Terazi burcu adalet duygusuna sahip olanların burcudur. Herkese iyi davranmayı severler. Kendilerini her zaman oldukları gibi gösteririler, herkesin kendileri gibi olamamasını anlayamazlar. Verdikleri oranda almak isterler. Yalnızlığı hiç sevmezler, bu sebeple de genelde iş birliği içinde olurlar. İyi kalpli ve güvenilir olduklarından arkadaşları hayal kırıklığına uğramazlar.

Entelektüel, yeniliğe açık insanlardır. Felsefe bilim din konularıyla çok ilgilenirler. Başkalarının görüşünü dinlemek onlara zevk verir. Teraziler hemen aşık olurlar ve hemen duygusal ilişkiye girerler aşk kelimeleri söylemekte üzerlerine yoktur. Yalnızlığı sevmedikleri için büyük şehirlerde olmayı, buralarda ev satın almayı düşünürler. Dans ve müziği severler, romantik parçalara özel olarak düşkündürler. Sevecen teraziler terbiyeli çocukları severler, çocuklarını iyi anlar sevgilerini zekice gösterirler.

Bu burçta dünyaya gelmiş kişiler iyi bir moda tasarımcısı, diplomat ve güzel sanatlar la ilgili her işi yaparlar.

Terazi çocukları oldukça sevimli olduklarından bunun verdiği üstünlüğü iyi kullanırlar. İyi arkadaş olurlar fazla disipline gerek kalmaz. Kararlarını kendileri vermeye alışmaları gerekir. Hemen tembelliği seçeceklerinden sürekli çalışmalarını sağlamak gerekir müzik ve dans derslerinde başarılı olurlar.

******

/// BAŞAK BURCU ///

• BAŞAK BURCU KÜNYESİ

Elementi : Toprak

Özelliği : Realist

Yönetici Gezegeni : Merkür

Metali : Civa

Uğurlu Günü : Çarşamba

Uğurlu Sayisi : 5

Uğurlu Taşı : Zebercet

Uğurlu Renkleri : Açık sarı, kobalt mavisi

Uğurlu Çiçekleri : Açelya, sarı menekşe, lavanta

Uğurlu Kokulari : Leylak, limon, sardunya

Uğurlu Müzik : Eski melodiler

En Belirli Özelliği : Temizlik

En Büyük Ideali : Toplum tarafindan beğenilmek

En Büyük Hatası : Çekingenlik

En Büyük Arzusu : Çalışma hayatında başarı

En Büyük Yeteneği : Organizasyon

• Pozitif Özellikleri : Analizcilik, titizlik, alçakgönüllülük, temiz giyinmek.

• Negatif Özellikleri : Lüzumsuz meşguliyet, acelecilik, aşırı tenkitçilik, aşırı titizlik, kolay beğenmemek, geleneklere anormal bağlılık, aşırı meraklılık.

• Anahtar Kelimeler : Temiz, düzenli, titiz, telaşçı, endişeli, huysuz, tutucu, çalışkan, verimli, utangaç, pratik, gerçekçi, mantıklı, güvenilir, analizci, işkolik, mütevazı, dikkatli, maddi fakat sahip olmacı değil, mükemmeliyetçi, başkalarına hizmet eden, servis veren, eleştiren.

• BAŞAK BURCU ÖZELLİKLERİ

Başak burcu insanı metodik, detaycı ve analizcidir. Çok gelişmiş bir görev duygusu vardır. Başkalarının kendine ihtiyacı olduğunu ve yaptıklarını takdir ettiklerini görmek ister. Hizmet, insanlara servis, onlar için bir şeyler yapmak çok önemlidir. Bir işyerinde patron olmaktan daha çok verimli bir iş yapmayı önemser. İşveren için mükemmel bir elemandır. Az öde, çok çalıştır.

İnsanlar ve koşullarda aksaklıklar bulmasıyla problem başlar. Detaya dikkat gerektiren tüm işlerde ondan başarılısı yoktur. Çekingen ve tutuk görünmesi sevgiye, aşka karşı isteksiz olduğu duygusunu verebilir. İlişki kurma sanatını öğrenmesi gerekir. En sevdiği insanı en fazla eleştirir. Ancak eleştiri kabul etmez, çünkü zaten kendisini de eleştirmektedir. Sevdiği insanla aklı kadar duygularını da paylaşmayı, kendinin ve o insanın duygularını önemsemeyi, tartışma anında savunmaya geçmemeyi öğrendiğinde iyi bir ilişki için adım atmış sayılır.

Başak burcunda doğan kişiler çalışkan ve pratik olup yaşamlarındaki en önemli şey iştir. Kendi yöntemleri ile kendi yaptıkları işlerde yarım yamalak veya gelişigüzel bir şey olduğunu hiç kabul etmezler. Kendilerini hiçbir kişiye kullandırtmazlar, bir yere kadar yardımcı olsalar bile sınırı geçenlere hayır demesini bilirler. Sürekli eylem halindedirler, gevşemek onlara göre değildir.

Başak burcunu tanımlayan cümle İNCELERİM ’dir. Yaşam boyu her şeyin en iyisini istediklerinde herkesi her şeyi eleştirirler ve kolay kolay hoşnut olmazlar. Sevdikleri ve bağlandıkları zamanlar koruyucu olurlar böylelikle ilişkileri derinleşir. Fazla çalışma ,kuruntu ve endişe başta sindirim sistemi olmak üzere sağlıklarını etkileyebilir, cilt problemleri de olabilir. Çevrelerinde her şeyin temiz,düzenli olmasını isterler. Okumaya düşkündürler. Yaşama pratik yönden bakarak mistik konularla pek ilgilenmezler. İleri görüşlü insanları sever yakınanlardan hoşlanmazlar oysa kendileri çok yakınırlar.

Başaklar iyi bir sekreter, bilimsel araştırmacı, muhasebeci olurlar. El işlerinde beceriklidirler . Dikkat isteyen işler için idealdirler.

Başak çocukları defterlerinde okul düzenine alışmalarında soruları ve dersi dikkatli dinlemeleri ile dikkati çeker. Özellikle öğretmenleri tarafından çok sevilirler. Yaratıcı ve sanatsal olurlar. Erkek çocuklar terziliğe merak salacaktır.

******


/// ASLAN BURCU ///

• ASLAN BURCU KÜNYESİ


Elementi : Ateş

Özelliği : Sezgisel

Yönetici Gezegeni : Güneş

Metali : Altın

Uğurlu Günü : Pazar

Uğurlu Sayısı : 1 ve 4

Uğurlu Taşı : Sarı pırlanta

Uğurlu Renkleri : Koyu sarı, altın rengi, turuncu

Uğurlu Çiçekleri : Gül, krizantem, orkide

Uğurlu Kokuları : Misk, portakal çiçeği, gül

Uğurlu Müzik : Neşeli melodiler

En Belirli Özelliği : Cömertlik

En Büyük Ideali : Zirveye çıkmak

En Büyük Hatası : Övünmek

En Büyük Arzusu : Sahip olmak

En Büyük Yeteneği : İstediğini ele geçirmek

• Pozitif Özellikleri : Yüce gönüllülük, eli açıklık, yaratıcılık, şevklilik, iyi organizasyon, geniş zihinlilik, oyunculuk hissi.

• Negatif Özellikleri : Kaidelere aşırı bağlılık, zorbalık, tantana, züppelik, toleranssızlık, sabit fikirler, kuvvet deliliği, kendini beğenmişlik.

• Anahtar Kelimeler : Olumlu, iyimser, sıcak, organizatör, dogmatik, çok çalışkan, ısrarlı, inatçı, dramatik, renkli, cömert, savurgan, gururlu, sevgi ve ilham kaynağı, yaratıcı, oyuncu, lider, dikkat çekmek isteyen, toleranssız, patron.

• ASLAN BURCU ÖZELLİKLERİ

Aslan burcu insanı sıcak kanlı, dışa dönük, gururlu ve cesurdur. Sahnede olmak, dikkati çekmek için güçlü bir istek söz konusudur. Doğal liderlik yeteneği ile sahneye, üne, şöhrete doğru hareket eder. Eğer koşullar onu hayal kırıklığına uğratırsa, yani sahnede yer alamazsa, kibirli bir ifade takınabilir. Kendinden emin, gururlu görünen aslan gerçekte başkaları tarafından onaylanmak, sayılmak ister. Bir davranışının onaylanmayacağından korkarak geri çekilebilir. Bu onayın kendi içinden gelmesini sağlaması, kendini saygıdeğer bulması gerekir. Eğer ne yaptığından eminsen başkalarına söz düşmez.

Babadan aldığı iş, aşk ve sosyal hayat için ahlak kuralları, davranış prensipleri Aslan’ın kendine zor bir yaşam yaratmasına sebep olur. Önyargılı ve inatçı olabilir. Mükemmellik arayışı hataya yer bırakmaz. Oysa hatalar insanlar için. Mükemmel olma çabası ya başkalarının davranışlarını sürekli eleştirmesine, ya da yeni bir şey yapmaktan korkarak kaçmasına neden olur. Ne yaparsa yapsın bunu dramatik, tiyatral bir tarzda yapar. Dikkat çekmemesi hemen hemen imkansızdır. Popülerdir.

Dostluğa önem verdiği için kalıcı ilişkiler kurmada ustadır. Duygusal ilişkilerde sıcak ve sevgi doludur. Ancak sevdiği insanın ona hayran olmasını, onu pohpohlamasını ister. Her yerde olduğu gibi aşkta da lider o olmalıdır. Arzuladığı ilgi ve sevgiyi göremezse kalbi kadar gururu da yaralanır.

Aslanlar yüce gönüllülükleri ve hareketli kişilikleriyle tanınırlar. Bu burçta doğanların belirgin özellikleri vardır;güneş gibi ışıl ışıl parlamak ve hep sahnede olmak burcu tanımlayan kelime KUMANDA EDERİM dir. İyi zamanlarında, heyecanlı etkileyici güler yüzlü başkalarının yaşamına ışık getiren hatta bunu görev olarak üstlenen, iyimser kişilerdir. Aslanlar genellikle başarılı olurlar. İçten kendine güvenen açık sözlü insanlar oldukları için herkesin kendileri gibi dürüst olduğunu düşünür ve tersi bir davranışta hem üzülür hem öfkelenirler. Aslanlar çok savurgan olabilirler para sanki ellerinden akar gider genellikle entelektüel bir tartışmada olduklarından çok daha bilgili oldukları gözlenir.

Beğenmedikleri bir işi yapmak zorunda kalırlarsa işi baştan savma yapmaktansa yapmamayı göze alırlar. Aslanlar zor evlenir flörtlerine çok dürüst davranırlar. Aslan kadınları evlerini yönetmeyi de severler hoşlandıkları kişiyi elde etmek için risk alabilirler.

Aslanlar öğretmen, yönetici, idari müdür olabilirler genellikle kendilerini gösterebilecekleri işleri tercih ederler, kasvetli ve sıkıcı işlere hiç gelemezler.

Aslan burcu çocuğunu eğemezsiniz özenle eğitmeniz ve yönetmeniz gerekebilir. Onu dikkatli eleştirmeli ve heyecanını baltalamamalısınız.

******


/// YENGEÇ BURCU ///


• YENGEÇ BURCU KÜNYESİ

Elementi : Su

Özelliği : Çok duygusal

Yönetici Gezegeni : Ay

Metali : Gümüş

Uğurlu Günü : Pazartesi

Uğurlu Sayısı : 2

Uğurlu Tasları : Yakut, aytaşı

Uğurlu Renkleri : Beyaz, gümüş, gri, violet

Uğurlu Çiçekleri : Nilüfer, beyaz gül, zambak

Uğurlu Kokuları : Misk, müge, leylak

Uğurlu Müzik : Aşk melodileri

En Belirli Özelliği : Sadakat

En Büyük Ideali : Maddi güven

En Büyük Hatası : Dikkatsizlik

En Büyük Arzusu : Toplumda yükselmek

En Büyük Yeteneği : Güzel konuşma becerisi

• Pozitif Özellikleri : Nezaket, hassasiyet, sempatiklik, kuvvetli tahayyül, analık veya babalık eğilimi, istek ve muhafaza, ihtiyat, vatanseverlik, ısrar, beceriklilik.

• Negatif Özellikleri : Aşırı hissi oluşu, fazla derecede hassasiyet, dağınıklık, değişkenlik, zayıf karakter, kendine acıma meyili, sabit olmamak, karşısındakinin gururunu okşayıcı tarzda konuşmak, düzensizlik.

• Anahtar Kelimeler : Anaç, insanların bakımı, koruması ve eğitimi ile ilgili, ruh haline göre davranan, bağımlı, tembel, hafızası güçlü, anlayışlı, değişken, hassas, ruhsal, duygusal, yurtsever, düzensiz, üretken, aşçı, koleksiyoncu.

• YENGEÇ BURCU ÖZELLİKLERİ

Bu burcun insanının güçlü duygusal dürtüleri vardır. Son derece hassas, anaç, insanların bakımı ve eğitimi ilgilidir. Başkalarına karşı duyarlı yumuşak ve naziktir. İçteki güvensizliği, kırılganlığı saklamak ve korumak için dışta bir maske taşımaktır. Anlaşılması güçtür, çünkü ruh haline göre davranmaktadır. Kendini açıkça göstermez, bu biraz güvensizlikten, biraz da gizlilikten yana olmasından kaynaklanır. Bu güven eksikliği ve kendine dönüklük ile mücadele etmesi gerekir. Bunu, en derinde gizli duygusal enerjiyi yaratıcı bir girişimle yüzeye taşıyarak yapabilir. Duygusal ilişkilerde çok özverilidir.

Anaç yapısı bazen sevdiklerine karşı çok sahip olmacı ve ilgiyle onları boğucu hale dönüşebilir. Duygusal gerilim ve hassaslık yengeç insanında içsel kargaşa yaratır. Dünyada değerli, kalıcı bir şey üretmek hırsı ve enerji ile dolu olmasına rağmen kargaşa nedeniyle bu dıştan algılanamaz. Çok sezgiseldir. Rasyonel akıl yerine sezgilerini önemsediğinde daha başarılıdır. Ancak ailesine ve dünyaya en az diğerleri kadar akıllı olduğunu göstermek arzusu onu okulunu, notlarını, derecelerini önemsemeye iter. Oysa sezgilerini reddettiğinde çok katı ve fazla rasyonel olabilir.

Yengeçler duygusal ve duyarlılıklarıyla tanınırlar. Bu burç yuvayı simgelediğinden yengeçler yuvalarına çok bağlı ve düşkün olurlar. İçten samimi bir arkadaş olup başkalarının dertleriyle ilgilenirler, kimi zamanda kendi dertlerini anlattıkları için karşısındakini duymazlar. Yengeçler çok karmaşık insanlardır. Kendilerini tehlikede hissettiklerinde oldukça güçlü, bazen de çocuk kadar savunmasız olabilirler. Yengeçler mutlu bir yuva ve güvence gerekir. Sorumluluk duyguları çok geliştiğinden aynı duyguyu karşılarından da beklerler. Bazen içe kapanırlar ve aranızda kalın bir duvar varmış gibi hissedersiniz.

Başladıkları işi yarım bıraktıkları hiç görülmemiştir. İşlerine ve sevdiklerine olan bağılılıkları vardır. Bir kez sevdi mi, sürekli severler. Öfkeleri bazen onları acımasız düşman yapabilir ama yinede haylaz bir çocuğu seven anne gibi geriden severler. Yengeçler ancak sevgi ile yönetilebilir. Yengeci tanımlayan cümle HİSSEDERİM’ dir. Burçlar kuşağının en iyi aşçısıdır. Çok kuruntuludurlar. mistik konular ilgilerini çekse de sadece meraklarını gidermek için okumakla kalırlar. Acılarını içlerine atarlar. Bazıları dinsel konularla ilgilenir. Müziğe oldukça yatkındırlar. Yengeç anne simgesi olduğundan annelerine çok bağlı olurlar.

Yengeç burcu iyi bir iş adamı, antikacı, tarihçi, ana okulu öğretmeni, çok iyi ev kadını olabilirler. Yengeç burcunda doğan çocuklar evlerini severler. Onu azarlamak yerine böyle yapman beni üzüyor kelimesi yeterlidir. Çabuk etkilenir ve incinirler. Dans ve yüzme konusunda başarılı olurlar.

******

/// İKİZLER BURCU ///

• İKİZLER BURCU KÜNYESİ

Elementi : Hava

Özelliği : Zeki

Yönetici Gezegeni : Merkür

Metali : Civa

Uğurlu Günü : Çarşamba

Uğurlu Sayısı : 5

Uğurlu Taşları : Akik ve İnci

Uğurlu Renkleri : Sarı, gri, açık mavi

Uğurlu Çiçekleri : Mimoza, çiğdem

Uğurlu Kokuları : Gardenya, yasemin, sümbül

Uğurlu Müzik : Modern batı müziği

En Belirli Özelliği : Sezgi gücü

En Büyük Ideali : Yazarlık

En Büyük Hatası : Gevezelik

En Büyük Arzusu : Edebiyatta isim yapmak

En Büyük Yeteneği : Duygularını yazıya dökebilme

• Pozitif Özellikleri : Adapte olabilmek, çok iş bilirlik, entelektüellik, nüktecilik ve mantık, canlılık, konuşkanlık ve sohbetlerde güldürücülük. Yazı ve konuşma zekası. Genç kalabilmek.

• Negatif Özellikleri : Değişkenlik, yerinde duramazlık, açıkgözlülük, meraklılık, kararsızlık ve çift karakterlilik. Asabi enerjiyi kontrol edememek. Sathilik ve dedikoduculuk.

• Anahtar Kelimeler : Meraklı, iletişimci, taklitçi, çok yönlü, değişken, sinirli, endişeli, yüzeysel, ilgi alanları çok olan, aklını önemseyen, konuşkan, sebatsız, ele geçirilmesi, anlaşılması güç.

• İKİZLER BURCU ÖZELLİKLERİ

Bu burcun insanları becerikli, değişken, esnek ve akıcıdır. Çok meraklıdır. Eğer kültür düzeyi düşük ise bu merak konuşmada görülür. Çok konuşur, konuşarak öğrenir, eğlenir, canlı, sosyal bir hayat yaşar. Eğer kültür düzeyi yüksek ise merak kendini eğitim, yabancı dil ve ilginç insanlarla sosyal aktivite önemlidir. Bilgi paylaşma, yeni ve ilginç insanlarla sosyal aktivite önemlidir. Bilgiye karşı büyük bir susuzluk vardır. Ancak herhangi bir konuda uzun süre konsantre olmak söz konusu değildir.

Dikkatini ve enerjisini dağıtmakta ustadır. Aynı anda ilgisini çeken birden fazla şeyle uğraşabilir. Bir kelebek gibi oradan oraya uçar durur.Bu özellikleri nedeniyle bir şeyde bu bir insan, bir konu veya bir proje olabilir derinleşemez, yüzeyde kalır. Yeni bir insan, yeni bir deneyim eskileri unutturur. Bu yaklaşım her şeyde olduğu gibi yakın ilişkilerde de sorun yaratır. Sürekli bir ilişkide ilgiyi devam ettirebilmek çok zordur. İlişki sorunları üzerinde düşünmek, çözmek, özveride bulunmak konusunda ilgisiz veya korkak olabilir. Uzaklaşıp, yeni bir şey bulmak daha kolay gelir. İkizler için sözler hareketlerden daha önemlidir. Anlattıklarını, söylediklerini pratikte uygulamayabilir. Zaman içerisinde kelimelerden daha fazla şey vermek gerektiğini öğrenmeli, değer verdiği hedefler ve insanlar için sabır, kararlılık ve sorumlulukta uğraşmalıdır.

İkizler burcu insanları akıllı,her işe yatkın ve çift karakterleriyle tanınırlar. Daima haklı olduklarını düşünerek görüşlerini değiştirmezler. Konuşmaları, çalışmalarının temel taşı olduğu için özel bir önem verirler. Zihinleri bir konudan ötekine sürekli geçiş yaptığından kelimeleri bağlamak için ayrı bir özen gösterirler. Bu burcu anlatan kelime DÜŞÜNÜYORUM'dur. En büyük kusurları kararsızlıklarıdır. Bu burcun insanlarının anı anına uymaz. Değişiklikten büyük zevk alırlar ama bu sebepten huzursuz olurlar. Sürekli olarak gerginlik yaşarlar.

Aynı anda birden fazla konu varsa mutluluklarına diyecek yoktur. Zor zamanlarda ani çözümler bulabilecek yapıdadırlar. Düşüncelerini elleriyle biçimlendirmeyi severler. Eğlenceli insan oldukları için kendilerini çabuk sevdirirler. Bir kişiye bağlı kalmadıkları için aşk ve aile yaşamlarının pek iyi olduğu söylenemez, gezmeyi ve yeteneklerini kullanmayı sevdikleri için hiç bir bağlarının olmaması gerekir. Flörtçü kişilerdir Kendi paralarına tutumlu olmalarını karşın başkalarının paralarını kolayca harcayabilirler.

İkizler burcu iyi bir gazeteci, yazar, sekreter, sanatkar olabilirler.

İkizler çocuğu disiplinden hoşlanmazlar. Bu çocukların yüzeysel olmalarına ve başladıkları işi bitirmeye alıştırmak gerekir. Okulda sıra arkadaşlarıyla çok konuştuğu için sık sık azar işitebilir. Disiplini olan okullara göndermekte yarar vardır.

******


/// BOĞA BURCU ///


• BOĞA BURCU KÜNYESİ

Elementi : Toprak

Özelliği : Duygusal

Yönetici Gezegeni : Venüs

Metali : Bakır

Uğurlu Günü : Cuma

Uğurlu Sayisi : 6

Uğurlu Taşı : Zümrüt

Uğurlu Renkleri : Pembe, açık mavi, krem rengi

Uğurlu Çiçekleri : Kırmızı gül, pembe karanfil

Uğurlu Kokuları : Karanfil, müge, elma çiçeği

Uğurlu Müzik : Senfoniler ve klasik müzik

En Belirli Özelliği : Dirençlilik

En Büyük Ideali : Ünlü olmak

En Büyük Hatası : İnat

En Büyük Arzusu : Büyük servet edinmek

En Büyük Yeteneği : Güzel sanatlar

• Pozitif özellikleri : Pratiklik, güvenilirlik, mesleğe uyum göstermek, tahammül gücü, güçlü değer yargıları, sanat ilgileri, kararlılık, kuvvetli arzular, sıcak kalplilik, sadakat.

• Negatif özellikleri : Tembellik, kendine düşkünlük, sıkıcılık, statik fikirler, esneklik eksikliği, orijinalite eksikliği, oburluk, inatçılık, alınganlık; marazi ve musallat olucu huy ve alışkanlıklar.

• Anahtar Kelimeleri : Sabırlı, dayanıklı, inatçı, karalı, güvenilir, organize, maddeci, ağır kanlı, tatlı, sakin, şefkatli, sahip olmacı, güvence isteyen, güzelliğe, rahatına düşkün, lüks seven.

• BOĞA BURCU ÖZELLİKLERİ

Boğa burcu insanı belirli, pratik, somut bir amaca doğru hareket etmek ister. Kararlı, sabırlı, dayanıklıdır. Hedeflerini gerçekleştirmek için uzun ve yorucu çalışmalardan yılmaz. Uzun uzun düşünmeden hiçbir işe kalkışmaz. Bu kadar düşünme sonucu bir şeye kara verdikten sonra, elinde olmayan nedenler dışında, hiçbir nedenle yolundan dönmez.

Yaşamında sabit, değiştirmek istemediği davranış kalıpları vardır. Bunlara karışılmasından hiç hoşlanmaz. Uğruna yorulmadan çalıştığı hedefleri ve davranış kalıpları ile kendini güvencede hissetmektedir. Değişken koşullar nedeniyle çıkabilecek karmaşadan korkar, çünkü onun için yaşamı yeniden yapılandırmak çok zordur. En büyük eksikliği esnekliktir.

Duygusal açıdan kendini rahat hissetmemesi, kendini ifade zorlukları, onu güvence arayışına iter. Bu güvenceyi de parada bulur. İnsan ilişkilerinde yarından emin olmayabilirsin, oysa 1 lira her zaman 1 liradır. Bundan insanları sevmediği anlamını çıkarmayın, insanları da sever. Ama para, rahat, lüks ve güzellik de en az o kadar önemlidir. İnsan ilişkilerinde de güvence araması onları sevgi ile kontrol etmesine neden olur. Başkaları bundan hoşnut olmazsa öfkelenir, çünkü bu güvenli ortamı koruyabilmek için kendinden çok şey verdiği inancındadır.

Sevgisi sahip olmacı ve kıskanç olabilir, ama sıcak ve şefkatlidir. Yaşamda tutuculuktan vazgeçip, risk almayı, esnek olmayı öğrenmesi gerekir. Aksi takdirde kendini mutlu hissetmediği konumlarda yıllarca, doyumsuz bir şekilde yaşayabilir. Esnemediği için bir gün bir fırtınada kuru bir dal gibi kırılabilir.

Boğalar dikkatli ve amaca bağlı özellikleriyle tanınırlar. Kişilerle uyum sağlamayı çok iyi bilirler. İnsanlara yardım etmekten çok hoşlanırlar. Evlilik, meslek gibi konularda güvende olmayı isterler. Sabırlı ve sıcakkanlı yapıları sayesinde iyi dost olurlar. Boğa burcu toprak grubundan oldukları için somut uğraşlar içindedir, kolay kolay risk almazlar. Zira kendini koruma içgüdüleri oldukça gelişmiştir. Parayı rahatlıkları için ister ve araç olarak görürler. Başarılı insanları severler ve başarılı insanlar onları amaçları konusunda etkileyebilirler.

Boğalar çok zor öfkelenir, ama öfkelendiğinde yırtıcı biri olur çıkarlar. Özellikle evlilik yaşamında kıskandırarak onu kızdırabilirsiniz. Boğalar dostlarının sorununu dinlemeyi severler. Bağlılık duyguları çok güçlü olduğundan arkadaşlarına yardımı esirgemezler. Duygusallıklarının yanı sıra aydın kişilerdir. Boğalar güçlü duyguları olduğunda konuşarak anlatamazlar,oldukça alçak gönüllü olabilirler. Yemek yemeyi çok severler. Cinsellik yaşamlarının vazgeçilmez zevkleridir. Sahip olma iç güdülerinin kuvvetliliği duygusal yaşamları içinde geçerli olduğundan, sevdikleri kişinin tümüyle kendisine ait olmadığını hissederlerse çok üzülürler. Çocuklarının öğrenimi için ellerinden geleni yaparlar, fakat disiplin konusunda oldukça katıdırlar.

Boğa burcunda doğanlar iş adamı, heykeltıraş, kuyumcu, bankacı, mimar olabilirler. Hobileri müzik ve el işleridir.

Boğa burcu çocukları oyuncak ve oyunlarını arkadaşlarıyla paylaşmayı öğretilmelidir. Kurallara ve disipline uymayı severler fakat dersleri yavaş olduğunda zorlanmamalılar.

******

/// KOÇ BURCU ///

KOÇ BURCU KÜNYESİ

Elementi : Ateş

Özelliği : Sezgi

Yönetici gezegeni : Pluto ve Mars

Metali : Demir

Uğurlu Günü : Salı

Uğurlu Sayısı : 9

Uğurlu Tasları : Pırlanta, beyaz safir, yakut

Uğurlu Renkleri : Ateş kırmızısı, nar çiçeği

Uğurlu Çiçekleri : Lale, gelincik, papatya

Uğurlu Kokuları : Manolya, lavanta çiçeği, ıtır

Uğurlu Müzik : Hızlı tempolu parçalar

En Belirgin Özelliği : Cesaret

En Büyük İdeali : Zafer

En Büyük Hatası : Acelecilik

En Büyük Arzusu : Liderlik

En Büyük Yeteneği : Yönetim ilişkileri

• Pozitif özellikleri : Öncülük ve macera ruhu. Girişkenlik, yüksek enerji, sınırlamalardan nefret etmek.

• Negatif özellikleri : Egoizm, daima kendini öne sürmek, ileriye çıkartmak. Alaycılık, çabuk isyan etmek. Her şeyi hemen anında istemek.

• Anahtar Kelimeler : İdealist, inisiyatifli, cesur, enerjik, sabırsız, çabuk kızan, talep eden, iğneleyici, öncü, lider, maceracı, esprili, şanslı, ben merkezci, keskin zekalı, önce karar verip sonra düşünen, hemen başlayan sonunu getirmeyen, tartışmacı.

• KOÇ BURCU ÖZELLİKLERİ

Koç, burçlar kuşağının ilk burcu olup, pratik, öğüt dinlemez tabiatları yüzünden zaman zaman güç duruma düşerler. Koç burcu insanında öncü bir ruh vardır. İnisiyatifli, kendi kendini motive eden, hevesli istekli, enerjik ve atılgan yapısı başka insanların kolay kolay cesaret edemeyeceği işlere kalkışmasına neden olur. Bunun temelinde rekabetçiliği, cesareti, güveni, kararlılığı ve yenilgiden korkmaması yatmaktadır.

Yeni girişimlere çekinmeden atılır, fırsatları da iyi değerlendirirler. Her zaman gergin ve huzursuzdurlar ancak bu huzursuzlukları zor koşullara istediklerini elde edinceye kadar dayanma gücünün bir sonucudur.Yarışmayı sevdikleri için birinci olmak, her şeyin en iyisini yapmak isterler. Kendilerini yeterince özgür hissediyorlarsa hem işlerinde hem de kişisel ilişkilerinde daha uyumlu davranırlar. Her şeyi çabuk kavrayan yapıları zaman zaman espri yeteneklerini ortaya çıkarır ve en umulmadık anda herkesi güldürürler. Cinsel çekiciliklerini göstermeyi severler. Zenginlik ve rahatlıktan çok tanınmış olmayı tercih ederler. Kendilerini eylemle tanıtmaktan hoşlanırlar, düşünmek onlar için yeterli gelmez.

Karşılaştığı terslikler onu yıldıramaz, olsa olsa daha fazla tahrik eder. Ancak ateş ettikten sonra nişan alma eğilimi nedeniyle girişimlerini sonuçlandırma olasılığı düşüktür. Sabırsızdır. Yıllarca bir projeyi gerçekleştirmek için uğraşmaya niyeti yoktur. Hevesini kaybettiği anda yeni bir projeye yönelir. Her zaman acelesi vardır, çünkü gelecekte başarması gereken bir şey onu beklemektedir. O şeyin ne olduğu pek fark etmez, önemli olan başarmaktır.

İdealizmiyle kendi ilgi alanlarına hevesle sarılması, yaptıklarının başkalarına zarar verebileceğini düşünmemesi nedeniyle bencillikle suçlanır. Aslında bencil değil düşüncesizdir. Sadece kendi isteğini, kendi istediği zaman, kendi bildiği gibi yapmak arzusundadır. Yaptıklarını düşünmek ve özür dilemek için zamana ihtiyacı vardır. Yaşamda doyum için sabretmeyi öğrenmesi şarttır. Girişimlerinin sonuçlarını önceden düşünüp, planlayıp, sabırla ona ulaşmalıdır. Bu büyük enerji, inisiyatif, cesaret ve kararlılık verimli konulara kanal ize edilmezse çok yazık olur.

Koç burcunda doğanlar, profesyonel sporcu, diş hekimi, kaşif, mühendis, psikiyatristliği meslek olarak seçebilirler.

Koç burcunda doğan çocuklar,enerji dolulukları nedeniyle disipline karşı çıkarlar ama disiplin onlar için gereklidir. Sabırsız karakterleri onları ders çalışmak yerine oyun oynamaya yöneltir. Bu nedenle dersleri ihmal edecek kadar tembellik yaptıklarından karneleri dikkatsiz ve ilgisizliklerinin kanıtıdır. Ama pratik yolu bulduklarında enerjileri onlara yarar sağlar...
Hiç yorum yok: