19 Eylül 2011 Pazartesi

Muhteşem Kore Dizilerinden; Secret Garden!

       Uzun zaman önce bir televizyon kanalında, tesadüfen tanıştım Kore dizileriyle. "Düşlerimin Prensi" adlı yapım, Kore dizileri kariyerimin başlangıç noktasıydı. O günden sonra, internette yaptığım araştırmalar sonucu, uzun bir liste hazırladım kendime. Tarzıma ve ruh halime uygun onlarca diziyi kategorilere ayırıp izlemeye başladım. Hepsinden ayrı ayrı zevkler aldım. Amerika'da ve diğer bir çok Ülke'de ilgiyle takip edilen Kore dizileri, Türkiye'de de oldukça büyük bir izleyici kitlesine sahip. Tarihi yapımlar hariç, bir dizinin en fazla 20 bölüm olduğu bu yapımlar, izleyiciyi masalsı bir dünyaya taşıyor. Bir çok gerçekçi dramanın da çıkış noktası olan ve ardından Amerika'da filme çevrilen Kore dizileri; her yaşa, her zevke hitap edecek kapasitede. Oyuncuların sempatikliği ve Korece'nin ilginç cazibesi, dizilerin konularının haricinde, izleyiciyi etkileyen diğer ayrıntılar.

         İzlediğim onlarca güzel Kore dizisinin arasında, bende yeri özel olanlarda var. Kendi sınıfında bam başka bir konuma sahip olan bu dizilerden biride; Secret Garden...

 
             
              Komediyi ve dramı fantastik bir dünyayla harmanlayan bu özel yapım, gerek oyuncuların inanılmaz rol yeteneği, gerekse senaristin geniş hayal gücü sayesinde, hatrı sayılır bir hayran kitlesine sahip. Aldığı tüm övgüleri sonuna kadar hak eden bu dizi, beni ilk bölümden itibaren içine çeken ender yapımlardan. Genelde dördüncü yada altıncı bölümden sonra açılan Kore dizilerinin aksine, bu dizi tüm standartları alt üst etti. İlk bölümden itibaren aşkının farkında olan ve bunu açıkça söylemekten çekinmeyen bir erkek baş rol vardı karşımızda (Kim Joo Won). Bunun yanı sıra, hayat şartlarına, konumuna ve karakterine uygun davranan kadın baş rolümüz Ra Im, genelde erkeğin peşinden koşan, aşık kız resmini sildi attı kafamızdan. İyi de yaptı! Mesleği dublörlük olan Ra Im, birinci bölümde garip bir karışıklık sebebiyle karşılaştı Kim Joo Won'la. Bundan sonraki olaylar ise inanılmaz bir biçimde ilerledi hem dizi karakterleri hem de bizim için.

          Dizinin içeriği hakkında daha fazla açıklama yapmayacağım. Kore dizilerini takip etmeyenler yada takibe almak isteyenler; tereddüt etmeyin. Hatta ilk açılışı Secret Garden'la yapabilirsiniz. Bu eşsiz yapım, sizi ilk dakikasında kendisine bağlayacak ve uzun süre etkisinden kurtulamayacaksınız. Özellikle benim gibi sert ve güçlü kız karakterini sevenler için dizide muhteşem sahneler var. Mutlaka izlemeye başlayın ve çevrenizdekilerin diyeceklerine aldırmadan kahkahalarınızı serbest bırakın...

Ayşe Karasoy                

1 yorum:

nosi dedi ki...

Bu dizinin bende de yeri ayrı. İlk başlarda gülmekten kıran sonrada ağlatan ve mühtiş bir finalle tadına doyum olmayan harika bir diziydi. Her aklıma geldiğinde ağzım kulaklarıma vararak bir iç çekme belirtisi gözüküyor bende :) Mutlaka izlenmesini tavsiye ederim.