17 Kasım 2011 Perşembe

VAMPİR AKADEMİSİ!Vampir Akademisi Seri'si, bir çok vampir romanı arasından sıyrılan, eşsiz bir serüven. Neyse ki ben bu serüvene, kitabın kahramanlarıyla birlikte sürüklenmeye çok geçmeden başlayanlardanım.

Seride birden fazla vampir türü var ve yazılanları ilginç kılan da sanırım bu. Şimdiye dek ölümsüz olmaları, kan içmeleri, aşırı hız ve güçleriyle tanıdığımız vampirlerin, -istisnalar hariç-  bu kitaplarda bambaşka çeşitleri mevcut. Kitapların özetlerini her yerde bulabilirsiniz. Bu yüzden klasik açıklamalar yapmadan seri hakkında kendi fikirlerimi belirtmek istiyorum.

Kitaplar Rose adlı karakterin gözünden anlatılıyor. Güçlü bayan profilinden hoşlandığım için seriye başladığım ilk gün, yaşananları Rose'un gözünden okurken adeta mest olmuştum. Daha sonraki kitaplarda da bu memnuniyetim katlanarak arttı... 

Benim Dimka diye bahsetmekten hoşlandığım, Gardiyan Dimitri Belikov, hikayenin baş kahramanlarından. Roza ve Dimka hakkında söylenecek çok söz var ama ben kitapların eğlencesini kaçırmamak için susacağım.

Lissa ise kitapta başrolü Rose'la paylaşan önemli bir karakter ve o bir Moroi Prensesi. Rose, prensesin en yakın arkadaşı olmasının haricinde, onun gardiyanı olmak için çabalayan bir dhampir. Biraz ukala, fazlaca asi ve aklına geleni elekten geçirmeden söyleyen bir dhampir...

Bunların yanı sıra, Rose ve Lissa arasında kimsenin koparamayacağı ve anlayamayacağı önemli bir bağ var. Bu sayede okurken karakterlerden kopmayıp, her konudan haberdar olabiliyorsunuz.  
   
Vampir Akademisi aklınıza gelebilecek her türlü duygunun ve kişilik çeşidinin mevcut olduğu eşsiz bir yer. Her sayfayı merakla çevireceğinizden  emin olduğum bu seriyi okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. 

Ayrıca yazar, yazdığı altı kitabın haricinde, biz hayranlarını fazlasıyla sevindirerek, yan seri adı altında, hikayeye yeni bir bakış açısıyla devam etme kararı aldı. 

Yeni seride olaylar çok sevdiğim başka bir karakter olan Sdney'in gözünden anlatılacak. Altı kitapta Vampir Akademisi'ne doyamayanlar ve yeterince hayatlarının içine girilmemiş olan karakterleri daha fazla tanımak için fırsat kollayanlar; Richelle Mead'ı takip etmeye devam edin. Yazar, hayranlarının yorumlarını ve eleştirilerini büyük bir samimiyetle dikkate alıyor... 

Richelle Mead yazdıklarıyla sizinde gönlünüzde taht kursun. Ancak bunun için bir kitapçıya gidip, Vampir Akademisi Serisi'ni satın almanız gerekiyor. Emin olun, bu ilginç dünyaya ayak bastığınıza pişman olmayacaksınız...  


AYŞE KARASOY   

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Ne kadarda haklısın :)Dimka kesinlikle çok güzel oluyor